Menu

"Lost in integration" - trójnarodowe seminarium międzykulturowe

Stowarzyszenie HochDrei e.V. organizuje od 26 sierpnia do 2 września 2017 roku w Poczdamie trójnarodowe seminarium (Polska, Niemcy, Bośnia i Hercegowina), podczas którego młodzi ludzie w wieku od 18 do 26 lat będą dyskutować o wyzwaniach integracji społecznej oraz zbierać praktyczne metody pracy międzykulturowej na rzecz współczesnej Europy. Spotkanie organizowane jest przy współpracy z Fundacją Borussia (Polska) oraz Dinara Forum (Bośnia i Hercegowina). Seminarium skierowane jest do osób, które chcą aktywnie działać w obszarze pracy międzykulturowej.

Tematyka seminarium

W jaki sposób można uskutecznić integrację w Polsce i w Europie? Polityka, gospodarka i organizacje obywatelskie angażują się w nią na różnorodne sposoby. Często brakuje jednak orientacji co, gdzie, kiedy i w jaki sposób zostało już zrobione i wypróbowane, powiodło się lub odniosło porażkę. Młodzi ludzie z trzech krajów będą mogli dyskutować o historii i współczesności oraz wypróbować nowe pomysły i metody.

Podczas warsztatów, uczestnicy zdobędą ogólną wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu pracy międzykulturowej. Dyskutować będą nad metodami pracy grupowej, które powinny wspierać zrozumienie, tolerancję i solidarność społeczną. Poznane metody będą wypróbowywać oraz je rozwijać.

Na pierwszy plan wysuną się następujące pytania: Co jest zgodne z duchem czasu? Jak sam/a mogę działać w moim mieście czy regionie? Jakie osoby (grupy osób) są brane pod uwagę, jakie nie? Do kogo skierowana jest moja praca/mój projekt?

Poprzez porównanie trzech krajów i wymianę osobistych doświadczeń, wymiary społecznej marginalizacji, dyskryminacji i segregacji staną się bardziej zrozumiałe. W czasie ćwiczeń, symulacji i warsztatów, uczestnicy doświadczą dynamiki tych procesów. Nauczą się między innymi jak wykorzystywać poznane metody w pracy z grupą oraz w jaki sposób nad nimi dyskutować. Po zakończeniu seminarium wszyscy otrzymają certyfikat uczestnictwa.

Sprawy organizacyjne

Termin: przyjazd 26 sierpnia do godz. 14.00, wyjazd 2 września od godz. 13.00

Miejsce: Dom gościnny i seminaryjny Hochlland, Holzmarktstraße 12, 14467 Poczdam. Zakwaterowanie w pokojach kilkuosobowych, posiłki będą przygotowywane w ramach samoorganizacji.

Koszty uczestnictwa: 300 złotych dla uczestników z miejscem zamieszkania w Polsce. Cena obejmuje nocleg, wyżywienie i koszty programu.

 

Więcej informacji znajdą Państw na stronie Hochdrei e.V.

 

Drukuj stronę

KALENDARZ PROJEKTÓW

Kontakt

 

Anna Thierfelder

HochDrei e.V.

 

Tel.: + 49 331 5813 222