Menu

"Ruch oporu i odwaga cywilna w czasie II Wojny Światowej" - polsko-niemiecko-luksemburskie seminarium dla młodzieży szkolnej

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu wspólnie z Förderverein der Gedenkstätte KZ Hinzert e.V. zapraszają uczniów z Polski do udziału w polsko-niemiecko-luksemburskim seminarium, które odbędzie się od 6 do 12 sierpnia 2017 roku w Oświęcimiu (Polska) oraz od 3 do 7 kwietnia 2018 roku w Hinzert (Niemcy) i Luksemburgu.

Cele projektu

Uwaga uczestników projektu skupi się na kwestiach II Wojny Światowej, Holokaustu oraz przemocy na terenach okupowanych, ruchu oporu wśród ludności cywilnej, motywacji i warunków, w których ludzie znajdowali w sobie śmiałość do sprzeciwiania się przemocy i pomagania prześladowanym.

Punktem wyjścia do dyskusji w pierwszej części projektu będzie zwiedzanie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, w drugiej - Miejsca Pamięci Hinzert. Praca w projekcie trójstronnym stworzy możliwość spojrzenia na wydarzenia II Wojny Światowej z perspektywy polskiej, niemieckiej i luksemburskiej oraz zapoznania się z działającymi wówczas na ternach państw uczestników projektu ruchami oporu.

W trakcie seminarium uczestnicy projektu zastanowią się również nad odwagą cywilną w świecie współczesnym w oparciu o stworzone mapy myśli.

Informacje organizacyjne

Projekt skierowany jest do osób z Polski, Niemiec i Luksemburga w wieku od 16 do 19 lat.

Opłata uczestnictwa: 350 złotych za 1 część (w tym koszty programu, pełnego wyżywienia, zakwaterowania w pokojach wieloosobowych); istnieje możliwość częściowego zwrotu kosztów podróży.

Zgłoszenia przyjmowane są do 31 maja 2017 roku.

 

Projekt jest dofinansowany w ramach programu "Zachować Pamięć" PNWM oraz przez Fundację Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau.

Drukuj stronę

KALENDARZ PROJEKTÓW

Kontakt

 

Nataliia Tkachenko

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu

 

tel.: +48 33 843 21 07, +48 33 843 12 11

 

faks.: +48 33 843 39 80

 

e-mail: tkachenko@mdsm.pl

 

www.mdsm.pl