Drukuj  Zamknij

Badania i edukacja międzykulturowa

Od wielu lat PNWM wspiera naukowców oraz badania skupione na oddziaływaniu polsko-niemieckiej lub międzynarodowej wymiany na jej uczestników. W tym czasie powstało wiele naukowych publikacji, które mówią o wpływie udziału w dwunarodowych spotkaniach na rozwój kompetencji socjalnych i międzykulturowych młodych ludzi.

 

Potwierdzają to na przykład prace badawcze prof.  Alexandra Thomasa z Uniwersytetu w Ratyzbonie na temat długofalowych skutków udziału w międzynarodowych spotkaniach młodzieży przeprowadzone w latach 2002–2005, badania ewaluacyjne "Spotkanie otwiera perspektywy" będące wspólnym dziełem Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) i Francusko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (FNWM) oraz zrealizowany przez Instytut Spraw Publicznych (ISP) i Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (Zentrum für zivilgesellschaftliche Entwicklung) z Fryburga projekt badawczy "Poznać sąsiada! Wpływ polsko-niemieckich programów wymiany młodzieży na ich uczestników”.

 

Szczegółowe informacje na temat wyżej wymienionych projektów oraz programu edukacji międzykulturowej "Między innymi" znajdą Państwo w w poniższych artykułach.

 


© Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży