Aktualności

Polsko-Niemiecka Nagroda Młodzieży 2024–2026
Konkurs wystartował!


Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) zaprasza młodych ludzi do zgłaszania swoich projektów w konkursie o kolejną Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży. "Młodzież lokalnie: genialnie" to motto VIII edycji Nagrody Młodzieży w latach 2024-2026. Tym razem celem jest, aby młodzi ludzie samodzielnie opracowali, zaplanowali i zrealizowali swoje pomysły na projekty od A do Z. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 września 2024 r.

Temat przewodni 2024–2026


W latach 2024–2026 pod hasłem "U mnie i u Ciebie. Wymiana młodzieży lokalnie" PNWM kontynuuje swoje działania na rzecz spotkań młodzieży organizując konferencje, szkolenia i seminaria kontaktowe dla partnerstw samorządowych oraz VIII edycję konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży dla młodych ludzi z Polski i Niemiec.

„Samorządy mówią TAK Europie” – Konferencja


Razem z licznymi innymi partnerami Polska-Niemiecka Współpraca Młodzieży zaprasza przedstawicielki i przedstawicieli samorządów, stowarzyszeń i instytucjami oświaty na konferencję „Samorządy mowią TAK Europie – Forum Wymiany, Spotkań i Kontaktów”, która odbędzie się 12 czerwca 2024 roku w Cottbus.

„To, co nas dotyczy – teatralnie!” – polsko-niemieckie spotkanie młodzieży


Stowarzyszenie HochDrei e.V. zaprasza młodzież w wieku od 13 do 17 lat do udziału w polsko-niemieckim spotkaniu „To, co nas dotyczy – teatralnie!” które odbędzie się od 20 do 27 lipca 2024 roku w Poczdamie.

,,Wszystko płynie” – polsko-niemieckie spotkanie dla dzieci i młodzieży


Stowarzyszenie HochDrei e. V. zaprasza dzieci i młodzież w wieku od 10 do 13 lat do udziału w polsko-niemieckim spotkaniu ,,Wszystko płynie“, które odbędzie się od 10 do 17 sierpnia 2024 roku w Poczdamie.

Deklaracja z Fürstenried


W dniach od 13 do 15 listopada 2023 roku w zamku Fürstenried w Monachium odbyła się II Konferencja Wymiany Młodzieżowej i Szkolnej „Przeżyć różnorodność – wzmacniać akceptację". Zaowocowała ona podpisaniem tzw. Deklaracji z Fürstenried, nawołującej decydentki i decydentów politycznych do uznania międzynarodowej wymiany za instrument wspierający rozwój społeczeństwa opartego na otwartości i demokracji.

Nagroda Pokoju Westfalskiego dla PNWM


Prezydent Francji Emmanuel Macron laureatem Międzynarodowej Nagrody Pokoju Westfalskiego. Nagrodą dla młodzieży zostanie wyróżniona organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży angażująca się w krzewienie europejskiej przyjaźni między oboma krajami, która w czasie wojny na Ukrainie rozszerzyła swoją działalność na rzecz ukraińskiej młodzieży oraz rodzin.

Szerpa – portal o edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju


„Szerpa” to serwis internetowy PNWM poświęcony edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju (EZR). W tym roku został on zaktualizowany i poszerzony o nowe informacje.

Współpraca z ukraińskimi partnerami


Od 30 lat istnienia Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży Ukraina stanowi stały element wymiany młodzieży. Od ponad 10 lat PNWM co roku wspiera ponad 100 polsko-niemiecko-ukraińskich spotkań młodzieży. Projekty z Ukrainą stanowią największą część projektów trójstronnych dofinansowywanych przez naszą organizację. Jeśli zastanawiają się Państwo nad tym, jak w tym trudnym czasie wesprzeć ukraińskie organizacje partnerskie, prosimy zapoznać się z poniższymi możliwościami.

#2amongmillions


PNWM w ramach programu #2amongmillions dofinansowuje indywidualne spotkania młodzieży. Młodzi ludzie, którzy poznali się na projekcie wymiany młodzieży dofinansowanym przez PNWM i chcą nadal utrzymywać kontakt, mogą uzyskać dotację do kosztów indywidualnych odwiedzin. W programie mogą wziąć udział osoby od 15 roku życia. Program #2amongmillions umożliwia wyjazd jednej lub dwóch osób do jednej rodziny goszczącej.

Nowe „INFO” o partnerstwach samorządów


Nowy magazyn „INFO” podpowiada, jak włączać młodych ludzi w planowanie i realizację projektów partnerstw samorządowych. Na 40 stronach autorki i autorzy z Polski i Niemiec piszą, jak dotrzeć do młodych ludzi i sprawić, by czuli się współodpowiedzialni za polsko-niemiecką współpracę swoich miejscowości.

Pomysłodzielnia – zbiór metod na spotkania


Do polsko-niemieckiego spotkania młodzieży zostało już mało czasu, a Państwo jeszcze nie wiedzą, jakimi metodami przeprowadzić niektóre punkty programu? Od niedawna w takich i podobnych sytuacjach pomocą służy Pomysłodzielnia Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM).

Фінансування від ПНМС для підтримки українських партнерів


Протягом 30 років існування Польсько-німецького молодіжного співробітництва (ПНМС) Україна була постійним елементом молодіжного обміну. Вже упродовж 10 років ПНМС підтримує понад 100 польсько-німецько-українських молодіжних зустрічей щороку. Проєкти з Україною становлять найбільшу частку тристоронніх проєктів, які співфінансує наша організація. Перегляньте наступні можливості отримання фінансування від ПНМС. Заявки можуть подавати польські або німецькі партнери.

DINA.international – cyfrowa platforma konferencyjna


DINA.international jest bezpłatną i bezpieczną w zakresie ochrony danych osobowych platformą internetową oferującą wiele narzędzi do organizacji i komunikacji w międzynarodowej wymianie młodzieży. Platforma między innymi dysponuje narzędziem do wideokonferencji, czatem oraz miejscem do przechowywania i edytowania wspólnych dokumentów.