Menu

Dziewczęta w centrum uwagi podczas przyjęcia PNWM w Berlinie

Około 150 partnerów i przyjaciół PNWM z instytucji pracujących z młodzieżą oraz przedstawicieli świata polityki i administracji było gośćmi tegorocznego przyjęcia Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) 13 czerwca w centrum „Pfefferwerk” w Berlinie.

 

Gości powitali dyrektorzy zarządzający PNWM Ewa Nocoń i Stephan Erb. Sekretarz stanu  w niemieckim Federalnym Ministerstwie ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży Caren Marks w swojej przemowie podziękowała obecnym za zaangażowanie w pracę z młodzieżą, gdyż dzięki temu młodzi ludzie mają okazję „wspólnie angażować się w budowanie społeczeństwa, które opiera się na różnorodności kulturowej, religijnej, światopoglądowej i językowej.”

Rozmowa o dziewczynach

Wieczór poświęcony był aktualnemu tematowi przewodniemu działalności PNWM – różnorodności. Wolontariusze PNWM Olga Krajewska i Josef Mayr prowadzący oficjalną część przyjęcia przeprowadzili rozmowę z organizatorkami i uczestniczkami polsko-niemieckiego projektu stowarzyszenia Hoch Drei „Zabierz głos!” ("Klappe auf!). Dziewczęta z Klubu Dziewcząt „Zimtzicken” w Poczdamie i Szczecinie opowiadały o swoich wrażeniach ze spotkania z okazji Światowego Dnia Dziewcząt oraz z prac nad kręceniem filmów w ramach projektu „Zabierz głos!”.

Jak to jest być dziewczyną

Dla większości uczestniczek projektu występ przed kamerą i mówienie o sprawach osobistych nie było łatwe, ale cieszyły się, że były tylko wśród siebie i mogły porozmawiać o ważnych dla siebie tematach. Ponieważ dziewczęta nie wszędzie mają takie same prawa jak chłopcy, są inaczej traktowane i czego innego się od nich oczekuje, chętnie dzieliły się między sobą przemyśleniami, co dla nich znaczy być dziewczyną. Ich wypowiedzi, ujęte w jednym z filmów z serii „Zabierz głos!”, skłaniają do refleksji, dyskusji oraz mogą stać się zachętą dla innych.

 

W części nieoficjalnej przyjęcia goście PNWM wykorzystali okazję do rozmów z uczestniczkami i opiekunkami projektów.

 

Drukuj stronę

KALENDARZ PROJEKTÓW