„Wymiana młodzieży niczym szczepionka”

– Wymiana młodzieży to najlepszy środek przeciwdziałający uprzedzeniom i ksenofobii. Jest niczym szczepionka, potem jest się już odpornym – powiedziała niemiecka federalna minister ds. rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży, dr Franziska Giffey, podczas przyjęcia letniego PNWM 12 czerwca w berlińskiej restauracji Pfefferwerk. Dyrektorzy zarządzający PNWM, Ewa Nocoń i Stephan Erb powitali na nim blisko 150 zebranych gości, przedstawicieli międzynarodowych organizacji pracujących z młodzieżą, stowarzyszeń, inicjatyw oraz organów administracji publicznej.

Prezentacja zwycięzców Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży

Zgromadzonej publiczności zaprezentowali się zwycięzcy Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży 2017-2019. Nagroda poświęcona różnorodności została wręczona w lutym bieżącego roku. Jej zwycięzcy, Fundacja Sztukmistrze z Lublina oraz placówka kształceniowa dla młodzieży Kurt Löwenstein z Werftpfuhl zorganizowały spotkanie, podczas którego młodzi ludzie pochylili się nad tematem różnorodności w kontekście historycznym. Odważyli się nie tylko spojrzeć w przeszłość, lecz także wyciągnąć wnioski na przyszłość. W ramach warsztatów kreatywności stworzyli między innymi polsko-niemiecką piosenkę rap o tolerancji.

Różnorodność w praktyce

Drugim zwycięzcą tegorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży został projekt przeprowadzony przez II Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wielkopolskim i Katholische Schule Bernhardinum z Fürstenwalde. W ramach tego przedsięwzięcia młodzież wspólnie z młodymi uchodźcami założyła zespół muzyczny o nazwie „No Borders Band”. Po zakończeniu projektu młodzi muzycy wyruszyli w trasę koncertową po szkołach oraz wystąpili między innymi podczas dnia otwartego w niemieckim Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

 

Zdaniem minister Giffey oba projekty pokazały, jak bardzo różnorodność może stać się namacalna, jeśli pojedziemy do obcego kraju i otworzymy się na niego oraz mieszkających w nim ludzi.

Drukuj stronę

KALENDARZ PROJEKTÓW