Menu

Przyjęcie PNWM w Warszawie

Ponad 100 przedstawicieli instytucji partnerskich i przyjaciół Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) było jej gośćmi podczas dorocznego przyjęcia 21 marca 2018 roku w Klubie Komediowym w Warszawie. Przyjęcie stanowiło jednocześnie pożegnanie dyrektora zarządzającego PNWM Pawła Morasa po 10 latach pracy.

Gości powitali dyrektorzy zarządzający PNWM Stephan Erb i Paweł Moras. Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Edukacji Narodowej Grzegorz Chorąży odczytał list Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej do uczestników i organizatorów spotkania. Przemówienie wygłosił również Ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel.

Rola teatru w polsko-niemieckich projektach

W miejscu, w którym na co dzień na sceną rządzi teatr, pod hasłem "To tylko taka tam zabawa na scenie...?" goście dyskutowali o roli projektów teatralnych w polsko-niemieckich spotkaniach młodzieży. W dyskusji udział wzięli organizatorzy projektów - Maryna Czaplińska z Fundacji im. dr. Michaela Dethloffa, Birgit Lengers, kierownik "Teatru Młodych" w Teatrze Niemieckim w Berlinie (Junges Deutsches Theater) oraz aktor Alan Pakosz prowadzący spotkania teatralne studentów z Krakowa i Bochum, a także Dominika Filipek, uczestniczka projektu teatralnego "Youth Memory". Rozmówcy stwierdzili, że teatr pomaga młodym ludziom w zrozumieniu oraz spojrzeniu na siebie i innych z innej perspektywy. Oferuje artystyczną formę wyrażenia swoich myśli, uczuć i poglądów. Jest bardzo dobrą formą wyrazu dla tematów polsko-niemieckich, ale i trójstronnych, szczególnie tych trudnych, jak pełna konfliktów historia.

Teatr na żywo

Jak wyglądają efekty polsko-niemieckich spotkań teatralnych Fundacji Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego BRATNIAK oraz Akademisches Förderungswerk Bochum - Kulturbüro BOSKOP pokazali na scenie studenci z Polski i Niemiec, wciągając publiczność do zabawy w teatr improwizacyjny.

Drukuj stronę

KALENDARZ PROJEKTÓW