Menu

LABORATORIUM WYMIANY w Berlinie

W dniach 6 i 7 listopada w Berlinie odbyło się LABORATORIUM WYMIANY 2017, drugi kongres polsko-niemieckiej wymiany szkolnej. Na spotkanie przyjechało ponad 200 nauczycieli oraz innych organizatorów polsko-niemieckiej wymiany szkolnej z Polski i Niemiec.

Przedmioty ścisłe a wymiana

Celem kongresu jest budowanie trwałych relacji pomiędzy partnerskimi szkołami oraz wymiana doświadczeń, a głównym tematem w tym roku były przedmioty ścisłe (tzw. STEM). Uczestnicy i prowadzący zastanawiali się wspólnie, jak włączyć je w polsko-niemieckie spotkania uczniów.

Papierowe mosty i smartfony – pomysły na spotkanie

Partnerami kongresu byli Centrum Nauki Kopernik, CNK (Kluby Młodego Odkrywcy) i fundacja Deutsche Telekomstiftung (Junior-Ingenieur-Akademie). Pracownicy CNK poprowadzili warsztat projektowo-konstrukcyjny (budowa papierowego mostu), by pokazać, że takie zajęcia wprowadzają element rywalizacji zespołowej i możliwość doskonalenia kompetencji komunikacji naukowej. Dr Tomasz Greczyło z Uniwersytetu Wrocławskiego wygłosił wykład o tym, jak przedmioty STEM mogą stać się źródłem inspiracji dla polsko-niemieckiej współpracy młodzieży. Dr Martin Bracke z Uniwersytetu z Karlsruhe zaprezentował podczas warsztatów, że tablety i smartfony nadają się do czegoś więcej niż grania czy komunikacji.

Różnorodność, partycypacja i historia

Obok powyższych warsztatów odbyła się także praca w grupach na tematy m.in. różnorodności, mowy nienawiści, partycypacji młodzieży czy historii – w tym prezentacja polsko-niemieckiego podręcznika do nauczania historii „Europa – nasza historia”.

 

Szczegółowy program kongresu znajduje się pod adresem www.austausch-laboratorium.pnwm.org/program

Drukuj stronę

KALENDARZ PROJEKTÓW