Menu

Polsko-niemieckie sympozjum „Do dzieła! Jak tworzyć zrównoważone ekologicznie miejsca edukacji?“

Kreisau-Initiative oraz Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego zapraszają na polsko-niemieckie sympozjum dotyczące ekologicznych miejsc edukacji, które odbędzie się 4 i 5 listopada 2019 roku w Krzyżowej. Wydarzenie jest skierowane do edukatorów i przedstawicieli ośrodków edukacyjnych i spotkań oraz ich sieci skupiających wokół siebie takie ośrodki.

 

To polsko-niemieckie sympozjum ma na celu zainicjowanie owocnej wymiany pomiędzy osobami, które pracują w obszarze edukacji nieformalnej oraz tymi, które zapewniają środowisko do nauki, np. w placówkach kształceniowych lub ośrodkach spotkań.

Uczestnicy sympozjum wspólnie przedyskutują i doświadczą, w jaki sposób można stworzyć zrównoważone środowisko edukacji:

  • Jak sprawić, aby ośrodki edukacyjne w Polsce i w Niemczech były bardziej przyjazne dla środowiska i zrównoważone (np. w zakresie wyżywienia, wyposażenia technicznego, zakwaterowania)?
  • Jak zapewnić autentyczność i spójność projektu szkoleniowego (np. w materiałach edukacyjnych, postawie trenerów, podróżach)?
  • Jak współpraca lokalna i/lub regionalna może wspierać ten proces?

 

Krótko mówiąc: jak można praktycznie wdrożyć to, o czym będzie mowa?

 

W czasie sympozjum uczestnicy wspólnie poszukają odpowiedzi na te pytania poprzez przykłady dobrych praktyk z różnych organizacji z Polski i z Niemiec; ponadto spotkanie będzie okazją do nawiązania międzynarodowych kontaktów z osobami działającymi na polu edukacji pozaformalnej.

 

Wybrane punkty programu:

  • tematyczne oprowadzanie po Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej;
  • praktyczne doświadczenia: wiejskie centrum edukacyjne Umweltzentrum Drei Eichen z Buckow (Brandenburgia, Niemcy), międzynarodowe centrum edukacyjne Internationales Begegnungszentrum St. Marienthal z Ostritz (Saksonia, Niemcy) oraz Fundacja Aeris Futuro z Krakowa oferująca profesjonalne doradztwo na rzecz zrównoważonego rozwoju;
  • warsztaty tematyczne wynikające z zainteresowań uczestników.

 

Dalsze informacje

Zgłoszenia są przyjmowane do 15 października 2019 roku.

Szczegółowe informacje oraz pełen program znajdują się w zaproszeniu w prawej kolumnie oraz na stronie projektu „Odwaga do zmian, odwaga do działania”.

Drukuj stronę

KALENDARZ PROJEKTÓW