Menu

Kampania #StolenMemory

PNWM wraz z Arolsen Archives po raz pierwszy umożliwia polsko-niemieckim i trójstronnym grupom młodzieży udział w kampanii #StolenMemory. Uczestnicy projektów realizowanych w ramach programu dotacyjnego „Zachować pamięć” będą mieli okazję poszukiwać i zbierać informacje o losach ofiar prześladowań nazistowskich.

#StolenMemory jest wyjątkowym projektem edukacyjnym, ponieważ łączy informacje źródłowe, wspomnienia oraz możliwość odkrywania lokalnych historii wraz z okazją do aktywnego zaangażowania się w kampanię.

W tym celu Arolsen Archives oferuje dostęp do archiwalnych dokumentów oraz do ponad 3 tysięcy osobistych przedmiotów, tak zwanych „Effekten”, wśród których znajdują się m.in. biżuteria, zegarki, a także przedmioty codziennego użytku. Dzięki temu młodzi ludzie mają okazję zrozumieć historyczno-polityczne tło narodowego socjalizmu i mogą zetknąć się z pojedynczymi historiami rodzinnymi. Poprzez własne zaangażowanie mogą stać się uczestnikami kampanii, której celem jest zwrócenie potomkom ofiar zrabowanych przez hitlerowców pamiątek oraz zachowanie pamięci o ofiarach represji.

Co najmniej 900 przedmiotów należy do polskich ofiar nazistowskich prześladowań – kobiet i mężczyzn, którzy walczyły z reżimem, jako ludność cywilna zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych lub byli pracownikami przymusowymi. Kolejnych 600 przedmiotów należy do niemieckich ofiar terroru hitlerowskiego. To umożliwia grupom partnerskim, podczas realizacji projektów, badanie indywidualnych losów osób prześladowanych pochodzących z ich regionów.

Więcej informacji na temat #StolenMemory znajdą Państwo na poniższych stornach:

 

Seminarium wprowadzające do Kampanii „Kampania #StolenMemory

Jeżeli zainteresowani są Państwo włączaniem kampanii #StolenMemory do planowanych przez Państwa projektów, PNWM wraz z Arolsen Archives zapraszają do wzięcia udziału w seminarium wprowadzającym do kampanii #StolenMemory organizowanym we współpracy z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, które odbędzie się od 30 stycznia do 3 lutego 2020 roku w Oświęcimiu.

Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.

 

O Arolsen Archives

Arolsen Archives są Międzynarodowym Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich i jednocześnie największym archiwum dokumentów dotyczących ofiar i ocalonych. Zbiory zawierają informacje o 17,5 milionach osób i są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO „Pamięć Świata”. Znajdujące się w nich dokumenty dotyczą wielu różnych grup ofiar reżimu nazistowskiego i stanowią ważne źródło informacji dla dzisiejszego społeczeństwa.

 

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Arolsen Archives

Drukuj stronę

KALENDARZ PROJEKTÓW