Menu

Wyróżnienia dla PNWM

Za swoją działalność PNWM otrzymała następujące nagrody:

Złote Mosty Dialogu 2016

Złote Mosty Dialogu to nagroda specjalna przyznawana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Samorząd Województwa Opolskiego. Jej laureatami są były premier RP Tadeusz Mazowiecki, były kanclerz Niemiec Helmut Kohl, były premier landu Nadrenia-Palatynat Kurt Beck oraz arcybiskup Alfons Nossol. PNWM otrzymała Złote Mosty Dialogu za "inicjowanie autentycznego dialogu między młodymi Polakami i Niemcami".

Europejska Nagroda im. Karola Wielkiego dla Młodzieży 2015 - etap krajowy w Polsce

Projekt PNWM "Democracy under construction" został zwycięzcą etapu krajowego VIII edycji konkursu o Europejską Nagrodę im. Karola Wielkiego dla Młodzieży w 2015 roku w Polsce. Nagroda im. Karola Wielkiego dla Młodzieży to wspólne przedsięwzięcie Parlamentu Europejskiego i Fundacji Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego w Akwizgranie. Konkurs jest adresowany do osób w wieku od 16 do 30 lat. Do konkursu można zgłaszać projekty ułatwiające porozumienie i współpracę między obywatelami krajów europejskich oraz budujące poczucie europejskiej tożsamości, np. programy wymiany młodzieży, projekty artystyczne, bądź internetowe na skalę europejską.

Nagroda im. Królowej Rychezy landu Nadrenia Północna-Westfalia (2012)

Nagrodę, dotowaną kwotą 10 000 euro, przyznano PNWM "jako znak uznania wybitnych zasług na rzecz porozumienia polsko-niemieckiego, jak również ważnego udziału w pojednaniu obu narodów, w przełamywaniu stereotypów oraz wspieraniu wspólnej odpowiedzialności".

Nagroda im. Królowej Rychezy jest przyznawana co trzy lata. W 2009 roku jako pierwszy został nią uhonorowany prof. Władysław Bartoszewski.

Nagroda im. Adama Mickiewicza (2007)

Nagrodę im. Adama Mickiewicza za zasługi dla Pojednania i Współpracy Europejskiej PNWM otrzymała razem z Francusko-Niemiecką Współpracą Młodzieży. Nagrodę przyznaje Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej ("Trójkąt Weimarski").

Nagroda przyznawana jest co roku dla upamiętnienia jubileuszu powołania Trójkąta Weimarskiego Pierwszymi laureatami nagrody byli ojcowie założyciele Trójkąta Weimarskiego, byli ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji Krzysztof Skubiszewski, Hans-Dietrich Genscher i Roland Dumas.

Nagroda Dialogu (2007) 

Nagrodę Dialogu przyznaje Federalny Związek Towarzystw Polsko-Niemieckich.

Nagroda przyznawana jest w celu uhonorowania tych osób i instytucji, które „w przykładny sposób angażują się na rzecz dialogu między narodami i kulturami w Europie oraz pogłębiania stosunków polsko-niemieckich".

Nagroda im. Carla Schmida (2004)

Nagroda im. Carla Schmida przyznawana jest przez Fundację im. Carla Schmida. PNWM otrzymała ją wraz z Francusko-Niemiecką Współpracą Młodzieży „za wybitną, transgraniczną, europejską i sąsiedzką pracę wspólnotową z młodzieżą".

 

 

Drukuj stronę

KALENDARZ PROJEKTÓW

Polsko-Niemiecka Nagroda Młodzieży

Od 2004 roku co trzy lata PNWM wręcza Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży. Otrzymują ją szczególnie udane projekty wymiany młodzieżowej.


Nagrody w ramach ostatniej edycji „Razem w Europie. Jeden cel” zostały wręczone w lutym 2019 roku przedstawicielom projektów poświęconych różnorodności, poszanowaniu praw człowieka i tolerancji.

Ogłoszenie kolejnej edycji konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2020-2022 nastąpi w 2020 roku.