Menu

Już znamy laureatów Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży!

4 lutego w Berlinie przyznaliśmy Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży. Nagrody główne w kategoriach wymiany szkolnej oraz pozaszkolnej odebrali odpowiednio młodzi ludzie i organizatorzy projektu „Wyplatasz-wymiatasz" z Nowej Soli w województwie lubuskim i Fürstenwalde w Brandenburgii oraz projektu „Eko-trendsetterzy" z Lubelszczyzny i Nadrenii Północnej-Westaflii.

2000 euro dla każdego partnera projektu

Każda z instytucji partnerskich projektu otrzymała z rąk podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Macieja Jakubowskiego oraz sekretarza stanu w Federalnym Ministerstwie ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży Lutza Stroppe statuetkę i czek na kwotę 2000 euro. Laudatio na cześć laureatów wygłosili parlamentarzyści Cornelia Behm oraz Marek Krząkała.

19 projektów finałowych

Do rundy finałowej konkursu o Polsko-Niemiecka Nagrodę Młodzieży pod hasłem „Spotkajmy się pojutrze" zakwalifikowało się 19 polsko-niemieckich projektów poświęconych tematyce zrównoważonego rozwoju. Wszystkie one zostały zrealizowane w 2012 roku przy naszym wsparciu organizatora konkursu, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Zwycięzcą w wymianie szkolnej „Wyplatasz-wymiatasz"...

„Wyplatasz-wymiatasz" to wspólne przedsięwzięcie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 z Nowej Soli i szkoły europejskiej z Fürstenwalde (Europaschule Oberstufenzentrum Palmnicken). Uczniowie tych szkół spotkali się w 2012 roku w Nowej Soli, by poznać potencjał materiału łatwo dostępnej w tej nadodrzańskiej miejscowości - wikliny.

... czyli o wiklinie w ekologicznym i ekonomicznym aspekcie

Młodzież z Polski i Niemiec, w tym młodzież niepełnosprawna, uczyła się sama wyplatać wyroby z wikliny, poznawała jej zalety jako źródła energii, a podczas akcji w supermarkecie namawiała lokalną społeczność: „Zamień folię na wiklinę". Problemem ekologii „zaraziła" uczniów, mieszkańców i władze Nowej Soli i doprowadziła do utworzenia w szkole klasy „technik odnawialnych źródeł energii". Właśnie tak sprawne połączenie ekologicznego, ekonomicznego i społecznego aspektu działań i doprowadzenie do ich długofalowych skutków skłoniło polsko-niemieckie jury do przyznania projektowi nagrody głównej w kategorii szkolnej wymiany młodzieży.

Główna nagroda w wymianie pozaszkolnej dla „Eko-trendsetterów"...

Zwycięzcy Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży w kategorii projektów pozaszkolnych to młodzi „Eko-trendsetterzy". Projekt pod tym tytułem z udziałem młodzieży z Lubelszczyzny i Nadrenii Północnej-Westaflii zorganizowały Stowarzyszenie „Panorama Kultur" z Wojsławic i Ośrodek Kształcenia Młodzieży Burg Ludwigstein (Jugendbildungsstätte Burg Ludwigstein ) w Witzenhausen.

... czyli tych, którzy wiedzą, jak żyć ekologicznie

Młodzi ludzie spotkali się w ubiegłym roku w Witzenhausen i Świdniku, gdzie przyjrzeli się działaniom własnym oraz lokalnych społeczności pod kątem zrównoważonego rozwoju. Edukować i działać zaczęli od siebie: jeździli pociągami, jedli produkty ekologiczne, używali makulatury i oszczędzali wodę i prąd. Badali, czy w sklepach dostępne są produkty regionalne i ze sprawiedliwego handlu, przeprowadzili kampanię na rzecz ich kupowania, do supermarketów w Świdniku skierowali petycje o ich wprowadzenie, a do burmistrza tego miasta - o wyznaczenie w mieście nowych ścieżek rowerowych. To zorganizowanie w duchu ekologii i odniesienie do codzienności, połączone z długotrwałymi efektami, zaważyło na tym, że właśnie „Eko-trendsetterzy" pokonali rywali w kategorii pozaszkolnej wymiany młodzieży.

Wyróżnienia

Ponadto jury przyznało w każdej kategorii po dwa wyróżnienia, nagrodzone kwotą 500 euro dla każdego partnera projektu. W kategorii projektów szkolnych zwyciężyły projekty „Rzemiosło z przyszłością - przejmujemy odpowiedzialność! Produkcja mebli na potrzeby szkoły" Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie i szkoły zawodowej Berufsbildende Schule Technik-Gewerbe-Hauswirtschaft-Sozialwesen z Bad Kreuznach oraz „Świeży powiew wiatru w Europie - Czy energia wiatrowa w Polsce i Niemczech może być alternatywą dla energii atomowej?" Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kluczach i stowarzyszenia Ferienpark Feuerkuppe e.V. z Sondershausen.

 

Wyróżnienia w kategorii pozaszkolnej wymiany młodzieży otrzymały polsko-niemiecko-francuski projekt „Nie tylko jedna kropla w oceanie - rola jednostki w zrównoważonym rozwoju" Centrum Inicjatyw Młodzieżowych Horyzonty z Poznania, stowarzyszenia Europa Direkt e.V. z Drezna i liceum Lycée Ker Anna z Kervignac oraz projekt „Sąsiedztwo dla globalnego zrównoważonego rozwoju" Polskiej Akcji Humanitarnej i stowarzyszenia arche noVa e. V. z Drezna.

Drukuj stronę

KALENDARZ PROJEKTÓW