Drukuj  Zamknij

Filmowa relacja z Podlasia

W dniach 8-12 października 2012 roku w Ploskach na Podlasiu odbyła się pierwsza część seminarium „Spotkanie młodzieży z przyszłością" dla animatorów spotkań młodzieży z Polski i Niemiec. Szkolenie zostało zorganizowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży przy wsparciu finansowym Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU).

Różnorodność i wspólny cel

Muzyk, malarz, nauczycielka, burmistrz... Ponad dwadzieścia osób przejechało niekiedy nawet 1000 kilometrów, by dowiedzieć się, jak wykorzystać tematykę zrównoważonego rozwoju w pracy z młodzieżą. Na co dzień pracują w rożnych miejscach: szkołach, stowarzyszeniach, fundacjach. Na Podlasiu mieli wspólny cel: poznać praktyczne metody wdrażania tematyki zrównoważonego rozwoju na spotkaniach młodzieżowych.

Współodpowiedzialność i partycypacja

"Temat zrównoważonego rozwoju dotyczy nas wszystkich. Odległość Podlasia od granicy polsko-niemieckiej daje pewien dystans i pozwala spojrzeć na temat zrównoważonego rozwoju bardziej uniwersalnie. Gdy udaje nam się wyrwać ze swoich małych środowisk, czujemy, że jesteśmy wspólnie odpowiedzialni za przyszłość naszej planety." - mówi dr Steffen Grothe z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, koordynator projektu.

 

Uczestnicy omawiali tematy związane z globalizacją, światową konsumpcją, wytwarzaniem dóbr, sprawiedliwym handlem i świadomością ekologiczną. Obliczali swój ślad ekologiczny oraz ćwiczyli gry symulacyjne i interaktywne metody pracy z młodzieżą.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu z projektu autorstwa Jarka Tokarskiego (muzyka: HodgeY - Sheeple / Creative Commons license).

 

Druga część seminarium odbędzie się w dniach 16-19 kwietnia 2013 roku także w Ploskach. Celem jest przygotowanie projektów wymiany polsko-niemieckiej na temat zrównoważonego rozwoju, które następnie zostaną zrealizowane.

 

logo_ezr_kleiner_01

160611105536r3c5dbu_logo_kleinklein

logo_un-dekade_kleineroffizielles_projekt_2013_2014_rgb

 


© Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży