Menu

Na Podlasiu było międzynarodowo i zielono

W dniach 8-12 października 2012 roku w Ploskach na Podlasiu odbyło się seminarium dla animatorów spotkań młodzieżowych z Polski i Niemiec, którzy uczestniczyli w pierwszej części seminarium „Spotkanie młodzieży z przyszłością". Szkolenie zostało zorganizowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży ze środków własnych organizacji, przy wsparciu finansowym Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU).

Różnorodność i wspólny cel

Muzyk, malarz, nauczycielka, burmistrz... Dwadzieścia trzy osoby w wieku od 24 do 65 lat przejechały często ponad 1000 kilometrów, by dowiedzieć się, jak wykorzystać tematykę zrównoważonego rozwoju w pracy z młodzieżą. Na co dzień pracują z młodzieżą w rożnych miejscach: szkołach, stowarzyszeniach, fundacjach. Niektórzy współpracują z partnerami z drugiej strony granicy, inni dopiero się poznają. Większość uczestników jest pierwszy raz na Podlasiu. Mają wspólny cel: poznać praktyczne metody wdrażania tematyki zrównoważonego rozwoju na spotkaniach młodzieżowych.

Współodpowiedzialność i partycypacja

Podczas seminarium omówione zostały tematy związane z globalizacją, światową konsumpcją, wytwarzaniem dóbr, sprawiedliwym handlem, świadomością ekologiczną. Uczestnicy obliczali swój ślad ekologiczny oraz przećwiczyli gry symulacyjne oraz interaktywne metody pracy z młodzieżą.

 

"Odległość Podlasia od granicy polsko-niemieckiej daje pewien dystans i pozwala spojrzeć na temat zrównoważonego rozwoju bardziej uniwersalnie. Odrywamy się od swoich małych środowisk i czujemy, że jesteśmy wspólnie odpowiedzialni za przyszłość naszej planety."- mówi dr Steffen Grothe z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, koordynator projektu."Temat zrównoważonego rozwoju dotyczy wszystkich. Po seminarium uczestnicy będą w stanie wykształcić w młodzieży umiejętności aktywnego kształtowania wspólnej, lepszej przyszłości. Ważne, by później podczas spotkań polsko-niemieckich przekazywana wiedza zamieniała się w aktywne działanie młodzieży. Dla PNWM partycypacja młodzieży jest jednym z kluczowych założeń działalności".

 

Druga część seminarium odbędzie się w dniach 16-19 kwietnia 2013 roku także w Ploskach. Celem jest przygotowanie projektów wymiany polsko-niemieckiej na temat zrównoważonego rozwoju, które później zostaną zrealizowane.

Drukuj stronę

KALENDARZ PROJEKTÓW