Menu

„Projektanci przyszłości“ zmieniają świat

Podczas Polsko-Niemieckiego Szczytu Młodzieży „Projektanci przyszłości", który odbywał się w dniach 1-5 lutego, 65 młodych ludzi z Polski, Niemiec, Czech i Ukrainy spotkało się w Domu Spotkań Młodzieży im. Kurta Löwensteina w Werftpfuhl pod Berlinem, aby nauczyć się lepszego kształtowania świata i samodzielnego wprowadzania zmian w tym zakresie. Spotkanie to przygotowaliśmy we współpracy z Kreisau-Initiative Berlin.

„Nie odwracamy wzroku"

„We must be the change, we wish to see", powiedział Mahatma Gandhi. Po co zmiany? Młodzieży chodziło o jedno: „Nie odwracamy wzroku, lecz odważnie podejmujemy rozległe wyzwania problematyki środowiskowej". Doświadczenie w tym zakresie młodzi ludzie zdobyli już w ubiegłym roku jako uczestnicy różnych polsko-niemieckich i trójstronnych projektów, odbywających się w ramach naszego konkursu o Nagrodę Młodzieży „Spotkajmy się pojutrze".

Zachęcić do refleksji

Podczas Szczytu Młodzieży spotkali się młodzi ludzie reprezentujący zespoły projektów finałowych. Prezentowali oni nawzajem swoje przedsięwzięcia, które koncentrowały się m.in. na budowie ekologicznego wyposażenia boiska, na poznaniu różnych źródeł energii połączonym ze zwiedzaniem elektrowni atomowej, a także na kręceniu kreatywnych filmów, które miały zachęcać do refleksji.

Informacja i kreatywność

Podczas pięciodniowego programu w ramach różnych warsztatów młodzież poszerzała swoją wiedzę o środowisku, o odpowiedzialnym zachowaniu i o codziennych problemach związanych ze zrównoważoną przemianą życia. Oprócz udziału w dyskusji i zdobywania wiedzy uczestnicy mogli wykazać się kreatywnością podczas nadrukowywania t-shirtów i toreb oraz zajęć teatralnych.

Odpowiedzialne działanie

Na zakończenie Szczytu Młodzieży podczas dyskusji panelowej na temat celów zrównoważonego rozwoju i ich realizacji młodzi ludzie spotkali się z polskimi i niemieckimi ekspertami w dziedzinie ochrony środowiska i polityki. Młodzież poruszyła zarówno kwestię świadomych działań w życiu codziennym, jak i kwestię zmian, najbardziej potrzebnych na naszym globie, oraz zadawała konkretne pytania:

   

 • Jak urzeczywistnia Pan/Pani cele zrównoważonego rozwoju w swoim codziennym życiu?
 •  

 

   

 • Co sądzi Pan/Pani o pomyśle wprowadzenia przedmiotu szkolnego edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju?
 •  

 

   

 • Proszę wyobrazić sobie sytuację, że ma Pan/Pani do dyspozycji wszystkie możliwe środki - jakie zmiany wprowadziłby Pan/ wprowadziłaby Pani jako pierwsze?
 •  

 

„Mamy nadzieję, że nasze nowo nawiązane przyjaźnie przetrwają przez długi czas i że nadal wspólnie będziemy intensywnie angażować się na rzecz środowiska", mówi uczestnik Szczytu Klaas Opitz, wolontariusz z Domu Angelusa Silesiusa we Wrocławiu. „Cieszę się już na myśl o nowych projektach."

 

Drukuj stronę

KALENDARZ PROJEKTÓW